Щеплення від правця - профілактичний курс вакцинації

Вакцина от столбняка
Щеплення від правця - профілактичний курс вакцинації

ВАКЦИНА ПРОТИ ПРАВЦЯ — ЩЕПЛЕННЯ ДЛЯ ЗАХИСТУ ВІД НЕБЕЗПЕЧНОГО ЗАХВОРЮВАННЯ 

Правець — це гостре інфекційне захворювання, яке викликається анаеробною, грампозитивною правцевою паличкою. Особливістю збудника є здатність утворювати спори та існувати в безповітряному середовищі. Спори упродовж тривалого періоду залишаються життєздатними. Основними резервуарами мешкання збудника є організм теплокровних, а також грунт. 

Захворювання передається контактним шляхом, а також через відкриті рани у вигляді порізів, опіків, обморожень, скалок, пролежнів, укусів на шкірі та ушкоджень слизових оболонок людини. Найчастіше зараження відбувається внаслідок дрібних побутових травм і поранень стоп. Можливе зараження новонароджених при порушенні правил асептики і антисептики під час перерізання пуповини. Жінки можуть захворіти внаслідок проведення аборту в позалікарняних умовах.

Інкубаційний період може тривати від декількох днів до місяця, але в середньому складає два тижні. Від хворої людини до здорової збудник хвороби не передається. 

Основними клінічними проявами хвороби є генералізовані судоми і тонічна напруга в скелетній мускулатурі. У боротьбі з інфекцією допоможе тільки вакцина проти правця, оскільки імунітет у людини навіть після перенесення хвороби не формується.

ВАКЦИНА ПРОТИ ПРАВЦЯ: ЧИ НЕОБХІДНО РОБИТИ ЩЕПЛЕННЯ ПРОТИ ПРАВЦЯ 

Правцева паличка виробляє сильнодіючу біологічну отруту — екзотоксин (тетаноспазмін). Збудник захворювання за наявності анаеробних умов проникає в організм людини через пошкоджені шкірні покриви і слизові оболонки. Далі по рухових волокнах периферичних нервів, а також з потоком крові потрапляє до спинного мозку, вражаючи нервову систему. 

В першу чергу з'являються тупі болі в області поранення, потім, як правило, приєднується тризм — болючі судоми жувальних м'язів, які призводять до неможливості відкривати рота, приймати їжу, говорити. За рахунок спазму мімічних м'язів у хворого формується своєрідний вираз обличчя ("сардонічна посмішка").

У разі наростання симптоматики можуть спостерігатися порушення дихання, ковтання, ускладнення сечовипускання та затримка сечі. Ці прояви пов’язані із судомним скороченням м'язів у відповідних областях організму (м'язи, що беруть участь в диханні, ковтанні, сечовипусканні). Посилюється потовиділення, підвищується температура, розвивається ціаноз шкірних покривів, сильний головний біль, дратівливість, безсоння. 

Перебіг захворювання украй важкий, смертність досягає 50%. Тому, щоб уникнути ускладнень хвороби, необхідно своєчасно проходити курс вакцинації і робити щеплення проти правця.

вакцина від правця

КОЛИ РОБИТИ ЩЕПЛЕННЯ ПРОТИ ПРАВЦЯ: ГРАФІК, ПРОТИПОКАЗАННЯ

Єдиним дієвим методом не захворіти є профілактичне щеплення проти правця, що проводиться за календарем профілактичних щеплень

Коли проводити вакцинацію і скільки триває дія щеплення проти правця? Дітям уперше в плановому порядку проводиться з 2 місячного віку, потім в 4 і 6 місяців. Ревакцинація в 6 і 16 років. Далі вакцину проти правця вводять кожні 10 років для всього дорослого населення. 

Для профілактики хвороби, як правило, використовуються комплексні, комбіновані вакцини проти правця:

  • АКДС — адсорбована коклюшно-дифтерійно-правцева вакцина (включає також компоненти для захисту від дифтерії та коклюшу). 
  • АДС — адсорбована дифтерійно-правцева вакцина проти правця та дифтерії. 
  • АДС-М —  щеплення проти правця зі зменшеною кількістю анатоксина. 
  • АС — правцевий анатоксин. Це щеплення проти правця використовують екстренно, у ситуації, коли людина, наприклад, отримала колото-різану травму. 

Не можна робити щеплення проти правця при будь-яких гострих і загострених хронічних захворюваннях, алергії на вакцину або її компоненти, імунодефіциті.

ЩЕПЛЕННЯ ПРОТИ ПРАВЦЯ — РЕАКЦІЯ І ПОБІЧНІ ЕФЕКТИ МОЖУТЬ БУТИ НАСТУПНИМИ: 

  • нудота, блювота; 
  • порушення ритму серця, прискорення пульсу; 
  • різка втрата ваги; 
  • сухий кашель, нежить; 
  • дискомфорт у шлунку; 
  • запаморочення; 
  • лихоманка.

щеплення від правця

ЩЕПЛЕННЯ ПРОТИ ПРАВЦЯ: ДЕ ВАКЦИНУВАТИСЯ

За даними Міністерства охорони здоров'я України нині не більше 50% дітей і підлітків прищеплені загалом. І надалі ситуація може тільки погіршуватися, оскільки батьки відмовляються від вакцинації своїх дітей. Зазначимо, що тільки 10-15% дорослого населення прищеплено відповідно до календаря щеплень, затвердженого МОЗ України. За останні декілька років в країні спостерігалось декілька спалахів захворювання. Це пов’язано, в першу чергу, з дуже низьким рівнем планової вакцинації. Важливо пам'ятати, що природний імунітет проти такої хвороби як правець не формується. Вакцинація — це єдиний ефективний метод боротьби зі збудниками інфекції. Щеплення проти правця в медичному оздоровчому центрі Фортіс дозволить захистити ваше здоров'я та ваших близьких. Щеплення проти правця — потурбуйтесь про своє здоров'я вже сьогодні!

Для маленьких пацієнтів щеплення (відоме в ужитку як укол проти правця) здійснюється із застосуванням вакцин: Гексаксим, Пентаксим, Тетраксим (виробництва Санофі Пастер, Франція). Для дітей від 6 років і старше використовується препарат Бустрикс Поліо. Щеплення проти правця дорослим здійснюється вакциною Бустрикс (виробництва ГлаксоСмітКляйн, Бельгія). Щеплення проти правця — отримати інформацію стосовно питань, що цікавлять, можна скориставшись формою зворотного зв'язку, або уточнити усі деталі у консультантів центру за контактними телефонами. Ознайомитись із графіком прийомів фахівців зручно за посиланням.

Щеплення проти правця — звертайтеся за допомогою до центру Фортіс!