Дитяча жовтяниця - лікування, причини та наслідки

Желтуха у новорожденных
Дитяча жовтяниця - лікування, причини та наслідки

ЧОМУ ЖОВТЯНИЦЯ НАБУВАЄ ЗНАЧНОГО ПОШИРЕННЯ СЕРЕД НОВОНАРОДЖЕНИХ

Фізіологічна жовтяниця у новонароджених (неонатальна жовтяниця) — медичний термін, що описує стан дітей в адаптаційний період до умов навколишнього середовища. У народі широко відома як жовтяниця у новонароджених. Вона досить часто проявляється ще в пологовому будинку. Мами починають лякатися побачивши, що шкіра та білки очей малюка набувають жовтуватого відтінку. Але це один із фізіологічних процесів, які відбуваються в організмі немовляти, що дозволяє йому пристосуватися до нових умов життя. Статистика свідчить, що жовтяниця розвивається у 60% доношених малюків і 80% недоношених.

Розгляньмо, що таке жовтяниця у новонародженого, як довго триває і через скільки проходить, чи варто остерігатися реакції, вдаючись до лікування вдома або в лікарні.

ПЕРЕБІГ ЖОВТЯНИЦІ  У НОВОНАРОДЖЕНИХ

В утробі матері в крові плоду велика кількість червоних кров'яних тілець — еритроцитів. Їх значно більше, ніж в організмі дітей та дорослих. З’явившись на світ, малюк вже не потребує такої кількості еритроцитів, які сприяють окисненню тканин. Тому вони починають розпадатися, що й призводить до збільшення жовчного пігменту в крові. У цей період починає проявлятися дитяча жовтяниця у новонароджених. Норма білірубіну в цей момент перевищує 80 мкмоль/л або 5-12 мг/дл. Він починає відкладатись у підшкірному жирі, надаючи йому жовтий колір. Це і призводить до зміни відтінку шкіри та слизових оболонок.

До другого тижня життя дитячий організм починає самостійно справлятися з надлишками білірубіну, і жовтизна проходить. Більшість батьків переймаються, коли пройде жовтяниця у новонародженого, якщо після першого місяця шкіра малюка залишається жовтуватою. Як відзначають педіатри, з невизначених причин, годування грудьми може уповільнювати процес виведення білірубіну. Норма жовтяниці у новонароджених — 3-4 місяці.

Якщо симптоми не проходять, варто перевірити, чи новонароджений здоровий — довготривала жовтяниця вказує на розвиток захворювань, які необхідно терміново лікувати, аби уникнути серйозних наслідків. Але в більшості випадків дитяча фізіологічна жовтяниця у новонароджених все ж пов'язана з грудним вигодовуванням та не становить небезпеки. Лікування в домашніх умовах ні в якому разі не протипоказано, слід звернутися за консультацією до лікаря-педіатра.

жовтяниця у новонароджених норма білірубіну

ЖОВТЯНИЦЯ У НОВОНАРОДЖЕНИХ: ПРИЧИНИ ТА НАСЛІДКИ

Якщо ви зіштовхнулись із тим, що у дитини розвивається не фізіологічна неонатальна жовтяниця і вона триває більше 10-ти днів, то варто проконсультуватися з лікарем, так як наслідки жовтяниці у новонароджених можуть бути дуже серйозними. Перш ніж заспокоїти батьків, лікар повинен виключити причини прояву:

    • ядерної жовтяниці. Розвивається, якщо норма білірубіну понад 400 мкмоль/л. Жовчний пігмент вражає центральну нервову систему, завдаючи їй важку необоротну травму;
    • холестазу. Даний синдром виникає, якщо малюк народився із непрохідністю жовчної протоки. У такій ситуації необхідне негайне хірургічне втручання;
    • захворювань печінки.

ЯК ВИЛІКУВАТИ ЖОВТЯНИЦЮ У НОВОНАРОДЖЕНОГО

При фізіологічній жовтяниці, як основне лікування, може застосовуватися фототерапія (світлолікування). Це процедура, під час якої на немовля направляється лампа із синім та зеленим світлом довжиною хвилі 400-500 нм. Випромінювання ні в якому разі не повинно містити ультрафіолетових променів. Під впливом променів непрямий жовчний пігмент перетворюється в більш безпечну водорозчинну форму, яку можуть фільтрувати нирки.

При нестачі грудного молока матері у немовляти може розвинутися, так звана, "голодна дитяча жовтяниця". Як лікувати жовтяницю у новонароджених в такій ситуації? Варто вдатися до тимчасового догодовування сумішшю.

Відзначимо, що дитяча фізіологічна жовтяниця у новонароджених не є протипоказанням для вакцинації від вірусного гепатиту B. Відмова від своєчасної вакцинації може погано вплинути на здоров'я малюка.

жовтяниця у новонароджених лікування

ЖОВТЯНИЦЯ У НОВОНАРОДЖЕНИХ — ЗВЕРТАЙТЕСЬ ДО ПЕДІАТРІЇ МОЦ ФОРТІС

Від народження малюка слід спостерігатися у кваліфікованого лікаря-педіатра. Лікар своєчасно вкаже на можливі проблеми зі здоров'ям немовляти та їхні причини, призначить правильне лікування, яке допоможе уникнути наслідків. Отримати кваліфіковану консультацію лікаря-педіатра можна, звернувшись до медичного оздоровчого центру Фортіс. Записатися на прийом зручно, скориставшись формою онлайн-запису або, зв'язавшись з нашими консультантами за контактними телефонами, вказаними на сайті. Перед записом ознайомтесь із графіком прийому лікарів за посиланням.

Отримайте додаткову інформацію, коли проходить жовтяниця у новонароджених, причини фізіологічного явища, за яких умов звертатися за допомогою, скориставшись формою зворотного зв'язку. Наші менеджери дадуть відповідь на всі запитання. Будемо раді допомогти!