Догляд за новонародженою дитиною. Поради педіатрів МОЦ Fortis

Уход за новорожденным ребенком
Догляд за новонародженою дитиною. Поради педіатрів МОЦ Fortis

ЩО ВКЛЮЧАЄ ДОГЛЯД ЗА НЕМОВЛЯМ В ПЕРШІ МІСЯЦІ ЖИТТЯ 

Народження дитини — велика радість та відповідальність перед новоспеченими батьками. У перший місяць новонародженого важливо створити оптимальні умови для зростання і розвитку дитячого організму. Догляд за новонародженою дитиною і в період перших трьох місяців життя — це задоволення потреб їжі, спокою, прогулянки. Батькам необхідно навчитися правильно здійснювати процедури, пов'язані з гігієною, годуванням, щоб немовля росло здоровим і сильним. 
Догляд за новонародженою дитиною складається з наступних процедур: 

  • грудне вигодовування; 
  • щоденний туалет, купання; 
  • масаж; 
  • прогулянки. 

У сьогоднішньому матеріалі розглянемо основні аспекти догляду за дитиною до місяця. Обговорімо питання, пов'язані з гігієною та іншими процедурами по догляду за немовлям.

ЯК ДОГЛЯДАТИ ЗА НОВОНАРОДЖЕНОЮ ДИТИНОЮ: ОСОБЛИВОСТІ ГОДУВАННЯ 

В перші місяці життя основною необхідністю для малюка є їжа. Найкраща їжа для немовляти — материнське грудне молоко. З молоком дитина отримує необхідні поживні речовини в необхідній кількості для здорового зростання, правильного розвитку. Спеціальні захисні антитіла, живі біфідобактерії, що передаються з материнським молоком, допомагають дитячому організму сформувати власну імунну систему, сприяють правильному травленню. 

Важливо прикласти дитину до грудей матері впродовж першої години після народження, а надалі за потребою — коли дитина хоче та скільки хоче. Не годуйте малюка з пляшечки або іншим способом, сформувавши потребу тільки до грудного вигодовування. Якщо грудне годування неможливе, треба проконсультуватися з педіатром. Фахівець допоможе підібрати суміш для вигодовування.

ТУАЛЕТ ШКІРИ — ЯК ПРАВИЛЬНО ДОГЛЯДАТИ ЗА НОВОНАРОДЖЕНИМ 

До моменту виписки з пологового будинку пупкова ранка, як правило, суха і дитину вже можна купати. Якщо залишок пуповини сухий, але ще не відпав, купати необхідно у кип'яченій воді. Пупкова ранка без ознак запалення — немає необхідності обробляти її антисептиками або антибактеріальними препаратами. 

Яким має бути щоденний догляд за новонародженою дитиною? Щодня уранці, перед першим або другим годуванням, необхідно проводити туалет шкірних покривів. Вмивати личко теплою кип'яченою водою або використовувати термальну воду для новонароджених. Оченята протирають від зовнішнього до внутрішнього куточка окремим для кожного ока ватним тампоном або серветкою, змоченою в кип'яченій воді.

Акуратно, щоб не пошкодити слизову оболонку, ватними джгутиками, змоченими в аптечному розчині морської солі, очищають носик. Обережно обробляють вушка, приділяючи увагу складочкам за вухами, шийним і паховим складкам. За наявності виділень з очей, "закисання" в куточках необхідно звернутися до педіатра. Лікар зможе виключити кон'юнктивіт, закупорку або непрохідність слізного каналу. А у разі прояву хвороби виявить її на початковій стадії. 

Молочні кірочки на голові ("гнейс") з'являються у малюка у зв'язку з надмірною секрецією шкірних залоз. Догляд здійснюють за допомогою гребінця з короткими і частими дрібними зубчиками. Після купання розпарену, змащену дитячою олією кірочку акуратно вичісують гребінцем.

Догляд за новонародженою дитиною включає також підстригання нігтів. Для цього використовуються спеціальні щипчики, ножиці із заокругленими кінцями. Підстригати нігтики необхідно після купання, коли вони стають м'якшими. Якщо немовля плаче і не дає підстригти нігтики, спробуйте зробити це під час сну.

як доглядати за новонародженою дитиною: купання

ЯК ДОГЛЯДАТИ ЗА НОВОНАРОДЖЕНОЮ ДИТИНОЮ: КУПАННЯ НЕМОВЛЯТИ 

Підмивають малюка теплою проточною водою після кожної заміни підгузка. Починаючи з 7-10 денного віку, купати необхідно щодня з дитячим милом або засобом для купання "0+". Голову миють 1-2 рази в тиждень. Ідеальна температура води для першого купання - 37°С. Якщо було зроблено щеплення, купання у цей день краще відкласти. Після дитину достатньо обернути чистим і м'яким рушником або пелюшкою, яка вбере вологу. 

Засоби по догляду за новонародженою дитиною, рушники мають бути індивідуальними. Сонячні і повітряні ванни — прекрасна гігієнічна процедура, що дозволяє попередити пітницю, попрілості та загартувати організм. Сонячні ванни сприяють виробленню вітаміну Д. Але батьки повинні пам'ятати, що не можна залишати дитину під прямими сонячними променями. За наявності на шкірі висипань, почервонінь, інтенсивного жовтуватого забарвлення шкіри необхідно обов'язково проконсультуватися з лікарем-педіатром.

ЯК ДОГЛЯДАТИ ЗА 2 МІСЯЧНОЮ ДИТИНОЮ: РОБИМО МАСАЖ НОВОНАРОДЖЕНОМУ ПРАВИЛЬНО 

Ніжні дотики мами не просто дарують дитині любов, але і допомагають навчитися володіти своїм тілом, розвивати м'язи для правильної роботи органів і систем організму.

як доглядати за новонародженим: масаж

Засвоїти секрети дитячого масажу може будь-яка мама. Робити масаж треба регулярно в певний час. Краще за 20-30 хвилин перед прийомом їжі або через 1 годину після. З перших днів виписки з пологового будинку корисно класти дитину на животик, спершу на декілька секунд, потім поступово збільшувати час до 20 хвилин. Ця вправа зміцнює м'язи живота, шиї, стимулює травлення в кишківнику. У віці 1,5-3 місяців погладжування рук, ніг і спини для розслаблення м'язів спрямовані на зниження гіпертонусу в ручках і ніжках. А у більш старшому віці масаж допоможе дитині швидше розвиватися. 

Як доглядати за немовлям, якщо виникає потреба у проведенні спеціального масажу? В першу чергу, необхідно проконсультуватися з педіатром або лікарем-неврологом. Таку процедуру повинен здійснювати тільки медичний працівник, щоб не зашкодити і забезпечити правильний масажний догляд за новонародженою дитиною.

ЯК ДОГЛЯДАТИ ЗА НЕМОВЛЯМ І ОРГАНІЗОВУВАТИ ПРОГУЛЯНКУ НА СВІЖОМУ ПОВІТРІ 

Догляд за новонародженою дитиною в період 2-3 місяців складно уявити без прогулянок. Влітку гуляти рекомендують з перших днів після виписки. Восени і взимку — з 2-3 тижневого віку, якщо температура не нижче - 5°С. Для першої прогулянки буде достатньо 20-30 хвилин, потім поступово збільшувати час до 1,5 години 2 рази на день. Немає можливості вийти на прогулянку — залиште ненадовго дитячий візок або люльку з дитиною на балконі. 

Щоб маляті було комфортно на вулиці, на нього слід одягати на один шар одягу більше, аніж на дорослого. Верхній одяг легкий, зручний і відштовхує вологу. Все що торкається до тіла — виготовлено з натуральних матеріалів, шви — зовнішні. 

Тепер ви знаєте, як правильно доглядати за новонародженим, аби не зашкодити малюкові, а сам догляд за новонародженою дитиною приносив батькам справжню радість, без хвилювань і тривог!

У нашому блозі зібрані корисні рекомендації педіатрів не лише по догляду за новонародженою дитиною, а і за дітьми у різні періоди життя. Звертайтеся за консультацією, будемо раді допомогти!