Причини, симптоми, профілактика менінгококової інфекція у дїтей

Менингококковая инфекция
Причини, симптоми, профілактика менінгококової інфекція у дїтей

ПРИЧИНИ, СИМПТОМИ ТА ПРОФІЛАКТИКА МЕНІНГОКОКОВОЇ ІНФЕКЦІЇ У ДІТЕЙ

Менінгококова інфекція — смертельно небезпечне захворювання, яке може призвести до летального випадку за декілька годин (блискавична форма). 

Чисельність смертельних випадків у пацієнтів з менінгококовою інфекцією в Україні досягає 11-17%. За даними вітчизняної медичної статистики, щорічно інфекція забирає кілька десятків життів. Найбільше страждають діти віком від 2 місяців до 14 років і люди з ослабленим імунітетом.

Приблизно у кожного двадцятого пацієнта після антибактеріальної терапії менінгококової інфекції спостерігаються ускладнення хвороби.

Менінгококова інфекціяце бактеріальна форма менінгіту, хвороби, що супроводжується запаленням оболонок головного і спинного мозку. Патогенний мікроорганізм, що викликає інфекцію, — бактерія Neisseria meningitidis. Учені виявили 12 серологічних груп (типів) бактерії, найчастіше в ролі збудників виступають серотипи А, В і С.

Хвороба передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом внаслідок тісного і довготривалого контакту. Зараження зазвичай відбувається під час чхання, кашлю, поцілунку, а також за умови спільного проживання з хворою людиною або носієм Neisseria meningitidis. За різними даними, бактеріоносіями є 10-20% населення.

ЯК ПРОЯВЛЯЄТЬСЯ МЕНІНГОКОКОВА ІНФЕКЦІЯ — СИМПТОМИ ТА НАСЛІДКИ

Менінгококова інфекція протікає в декількох клінічних формах. 

  • Один з діагнозів — назофарингіт, найлегша форма, що протікає як звичайна застуда із гнійними виділеннями з носа. 
  • За відсутності лікування і при ослабленому імунітеті інфекція може викликати запалення мозкових оболонок — в цьому випадку у пацієнта діагностується менінгококовий менінгіт. 
  • Найважчий та найнебезпечніший стан — менінгококцемія, або менінгококовий сепсис, який розвивається за умови попадання інфекції в кров. 

При сепсисі висока вірогідність летального випадку. Більшість дітей переносять інфекцію у важкій формі, тоді як дорослі є носіями інфекції.

симптоми менінгококової інфекції

Захворювання розпочинається з різкого і швидкого підвищення температури — до 39-40 °С. Дитина страждає від лихоманки, тяжких головних болів, болів у м'язах і суглобах. Інші характерні ознаки, які повинні насторожити: світлобоязнь, прискорене дихання, зміна кольору шкіри, висип. Менінгококовий висип спочатку проявляється у вигляді рожевих плям, які поступово розростаються і набувають яскравого багряного кольору. Перші плями зазвичай виникають у нижній частині тіла — на ногах, сідницях — і поступово розповсюджуються по всьому тулубу. 

Згадані вище симптоми менінгококової інфекції можуть спостерігатися наприкінці першого або початку другого дня захворювання. Щоб врятувати дитину, необхідно негайно звернутися за медичною допомогою —  не зволікати! 

Фахівці наголошують: звертатись до медичної установи за добу від початку інфекції — запізно. У багатьох випадках не вдається уникнути ускладнень, серед яких: втрата слуху, ушкодження мозку і, як результат, відставання у розумовому розвитку у дітей, та інше.

НАЙКРАЩИЙ ЗАХИСТ — ПРОФІЛАКТИКА МЕНІНГОКОКОВОЇ ІНФЕКЦІЇ

Навіть у разі негайного звернення до лікаря, ризики смертельного результату та небезпечних наслідків для здоров'я дуже високі, тому важливо приділити значну увагу профілактиці. Єдиний ефективний спосіб попередження інфекції — вакцинація. Запобігти захворюванню у дорослих і дітей, у тому числі малюків грудного віку, допомагає препарат Менактра — вакцина від менінгококової інфекції, створена відомою фармацевтичною компанією Санофі Пастер (США).

  • Менактра (Menactra) — препарат для щеплень від менінгококової інфекції, викликаної менінгококами найпоширеніших, агресивних та епідеміологічно небезпечних груп (А, С, W — 135 і Y). Вакцина використовується в профілактичних цілях для попередження інфікування менінгококовою інфекцією пацієнтів різних вікових категорій (у дітей від 9 місяців і дорослих до 55 років). Щеплення Менактра забезпечує вироблення специфічних захисних антитіл проти збудників менінгококової інфекції вищезгаданих серогруп і таким чином сприяє формуванню стійкого і тривалого імунітету.
  • Menactra не "жива" вакцина, вона містить окремі компоненти патогенних мікроорганізмів, тому розвиток хвороби внаслідок її використання виключається. Препарат може застосовуватися одночасно з іншими вакцинами, за винятком БЦЖ. У більшості випадків на щеплення реагують добре, але інколи можливе тимчасове (впродовж перших 36 годин) погіршення стану — незначне погіршення здоров'я та підвищення температури.
  • Курс вакцинації для дітей від 9 до 23 місяців включає два щеплення Menactra (по одній дозі — 0,5 мл, з інтервалом у 3 місяці). Пацієнтам від 2-х до 55 років призначається 1 ін'єкція дозуванням 0,5 мл. 
  • Як показали клінічні дослідження, імунний захист розвивається впродовж 7-10 днів і зберігається впродовж 10 років, після чого розвивається імунологічна пам'ять. Вакцинація препаратом Менактра в дитячому віці забезпечує пацієнтам захист на усе життя від менінгококової інфекції та зменшує ризики епідемій.

вакцинація від менінгококової інфекції

Кожні 7-14 років спостерігаються епідемії менінгіту. У разі несвоєчасного звернення за допомогою менінгококова інфекція в 50% випадків призводить до смерті пацієнта. Ефективність вакцинації перевищує 93%, і найкращі результати —  після щеплень в ранньому дитячому віці. 

Звертайтесь до медично-оздоровчого центру Фортіс, щоб отримати консультацію і зробити щеплення. 

Щоб мінімізувати ризики інфікування, рекомендуємо потурбуватися про вакцинацію дитини до того, як вона почне відвідувати місця з великим скупченням людей — дитячий садок, школу.