Щеплення і профілактика дифтерії дітям і дорослим

Прививка и профилактика от дифтерии
Щеплення і профілактика дифтерії дітям і дорослим

Щеплення від дифтерії: чому необхідно робити вакцинацію

Дифтерія — це інфекційне захворювання, що має складний перебіг. Це захворювання викликає дифтерійна паличка. Опис хвороби зустрічається ще в роботах древніх лікарів — Гіппократа, Галена, Гомера. У часи, коли ще не була доступна вакцина від дифтерії і не існувало специфічного лікування, епідемії призводили до величезної кількості смертей, в першу чергу дітей. Смертельна небезпека зумовлена тим, що збудник виробляє украй отруйний екзотоксин, який розноситься по всьому організму через лімфатичні судини і капіляри та може вражати внутрішні органи — серце, легені, печінку, нирки, головний мозок. 

Основний шлях передачі — повітряно-крапельний. Можлива передача через побутові предмети та їжу — молочні продукти, сир. Заразити оточуючих може як хвора людина, так  і здоровий носій дифтерійної палички.

Дифтерія — вакцинація для профілактики небезпечних ускладнень

Інкубаційний період триває від двох днів до півтора тижня. Залежно від  локалізації ураження вірусом, розрізняють дифтерію ротоглотки, гортані (круп), носа, очей, шкірних покривів, статевих органів. Також може відзначатися комбінована форма захворювання, коли одночасно вражаються декілька органів. 

Найтяжчими ускладненнями, які часто призводять до смерті хворих, є токсичні ураження серцево-судинної (міокардит), нервової (парези), дихальної систем (зупинка дихання). 

Вторинними ускладненнями є:

  • порушення кровообігу і набряк головного мозку; 
  • енцефалопатія; 
  • ДВЗ-синдром; 
  • ураження нирок, печінки; 
  • інфекційно-токсичний шок.

Токсична форма нерідко призводить до поліорганної недостатності, коли до патологічного процесу залучаються одночасно багато органів і системи. Рідше спостерігаються неспецифічні ускладнення у вигляді пневмонії, отиту, паратонзилярного абсцесу. 

Існує специфічне лікування — введення дифтерійного анатоксину в першу добу захворювання. На жаль, нині в Україні медичний препарат не закуповується. Отже, у разі виникнення спалахів інфекції лікування хворих організувати буде украй проблематично. Своєчасна вакцинація від дифтерії — єдиний дієвий спосіб захисту.

дифтерія - це

Щеплення проти дифтерії — коли здійснювати вакцинацію

Відповідно до графіку обов'язкової вакцинації, затвердженого МОЗ України, щеплення від дифтерії дітям вперше проводиться у віці 2-х місяців. Надалі ревакцинація в 4, 6 місяців, півтора роки, потім в 6 і 16 років. Тільки у такому разі виробляється стійкий імунітет. 

Коли робиться щеплення від дифтерії дорослому? Щоб сформувати і підтримувати стійкий імунітет потрібно ревакцинуватися кожні 10 років — у 26, 36, 46, 56 і так далі.

На жаль, за останні десятиліття в Україні катастрофічно знизився колективний імунітет від багатьох інфекцій. Це пов’язано з відмовою від вакцинації. За деякими даними нині тільки 50-тьом % дітей і підлітків зроблено щеплення — саме з цієї причини дифтерія може знову почати поширюватися. Серед старшого населення ситуація ще гірша. Своєчасно роблять щеплення від дифтерії (раз на 10 років) не більше 10-15 % дорослих.

щеплення від дифтерії

Обов'язкове щеплення — дифтерія небезпечне захворювання

Окремо вакцина від дифтерії не використовується. Застосовуються комбіновані вакцини, що захищають відразу від декількох захворювань: 

  • АКДС — адсорбована коклюшно-дифтерійно-правцева вакцина (включає компоненти для захисту від дифтерії, правця, коклюшу). 
  • АДС —  адсорбована дифтерійно-правцева (захищає також від правця). 
  • АДС-М —  зі зменшеною кількістю анатоксина.

Щеплення від дифтерії дітям і дорослим — звертайтеся до центру фортіс

Якщо ви турбуєтесь про своє здоров'я і здоров'я своїх дітей, близьких,  — зробіть своєчасно щеплення (відоме в ужитку як укол від дифтерії). Записатися на процедуру можна до медичного оздоровчого центру Фортіс. Для профілактики дифтерії у маленьких пацієнтів наші фахівці використовують наступні вакцини: Гексаксим, Пентаксим, Тетраксим (виробництва Санофі Пастер, Франція). Щеплення від дифтерії дітям з 6-літнього віку здійснюється вакциною Бустрикс Поліо, для дорослих — Бустрикс (виробництва ГлаксоСмітКляйн, Бельгія). 

Своєчасно здійснюйте профілактику такого небезпечного захворювання як дифтерія. Вакцинація проводиться досвідченими фахівцями. Щеплення від дифтерії —  отримати додаткову інформацію про особливості процедури, можна скориставшись формою зворотного зв'язку, або уточнити усі деталі у консультантів центру за контактними телефонами. Чекаємо на Вас: понеділок-п'ятниця —  8.00-21.00, субота – 8.00-18.00. Ознайомитися з графіком прийомів фахівців зручно за посиланням

Звертайтесь за допомогою до медичного оздоровчого центру Фортіс — будемо раді допомогти!