Біль у спині: симптоми, причини, профілактика і лікування

Боль в спине
Біль у спині: симптоми, причини, профілактика і лікування

Що робити, якщо болить спина? біль у спині: симптоми, причини, профілактика та лікування

Відчуття болю в спині знайоме всім — і молодій людині,  і літній, хворій та здоровій. Болі в спині виникають з різних причин та найчастіше пов'язані з оборотними функціональними порушеннями або ж захворюваннями опорно-рухового апарату, який включає м'язи, зв'язки, суглоби і кістки хребта та плечового пояса. 

Біль в спині викликають подразнення чутливих нервових закінчень:

  • внаслідок накопичення токсичних продуктів обміну в м'язах та інших тканинах (при важких фізичних навантаженнях);
  • при запаленні (окістя, зв'язок, суглобів, м'язів) в результаті виділення біологічно активних і токсичних речовин з клітин та набряку тканин;
  • при травматичному ушкодженні тканин;
  • через здавлювання нервових волокон при дегенеративних процесах, запаленні або травмі.

До чинників ризику виникнення болю в спині відносяться:

  • слабкість м'язів спини (через що виникають порушення постави, кіфоз, сколіоз);
  • тривале одноманітне статичне або динамічне навантаження з перенапруженням шийного, грудного або поперекового відділу хребта (незручна поза під час роботи, водіння автомобіля, одноманітні рухи та ін., що повторюються);
  • гіподинамія (викликає застійні та атрофічні процеси в тканинах спини);
  • зайва вага;
  • надмірна фізична активність (різкі рухи, підняття тяжкості, стрибки, швидкий біг, акробатика та ін.).

Захворювання, які супроводжуються болем в спині

болю в спині після пологів

До основних захворювань, які можуть викликати болі в хребті відносяться: спондиліт (запалення хребців), спондильоз (дегенеративні зміни в хребцях), спондилоартрит, спондилоартроз, остеохондроз, радикуліт (запалення корінців нервових сплетень), ураження міжхребцевих дисків (зміщення, протрузії та грижі), травми хребців і суглобів (вивихи, підвивихи). 

Болі в плечовому поясі найчастіше викликані плечолопатковим періартритом і тендинітом (запаленням сухожилків глибоких м'язів плеча). Це обумовлено анатомічними особливостями будови плечового суглоба — проходженням сухожилків у вузьких анатомічних каналах і великим навантаженням на м'язи плеча. 

Болі в спині характерні також для аутоімунних захворювань сполучної тканини — ревматоїдного артриту і хвороби Бехтерєва. Болі в хребті і плечових суглобах виникають при інфекційних (бактерійних, хламідійних) і асептичних артритах (псоріатичному, вовчаковому артриті, при неспецифічному виразковому коліті та хворобі Крона та ін.); при ендокринних і метаболічних захворюваннях (остеопороз, Хвороба Педжета, гіперпаратиреоз); пухлинах. У 5-10% випадків болі в спині можуть бути викликані ураженням внутрішніх органів — жовчного міхура і печінки (віддають в праву лопатку та плече), підшлункової залози (віддають в ліву половину спини), серця (віддають в ліву лопатку і плече), нирок (локалізуються в поперековій області).

Болі в спині у дітей

Болі в спині у дітей найчастіше викликані порушеннями постави. У немовляти хребет практично прямий і перший фізіологічний вигин (шийний лордоз) починає формуватися в 2-3 місяці (з моменту утримання голівки). У 6-7 місяців у малюків за умови нормального розвитку з'являється фізіологічний грудний кіфоз і в 10-12 місяців — поперековий лордоз. До двох років в нормі у дитини формується S-подібний хребет, як у дорослої людини. 

Головною особливістю кісткової системи дітей і підлітків є еластичність (більше хрящової тканини і менше мінералів), внаслідок чого легко виникають викривлення (сколіози) та деформації хребта. Для формування правильної постави необхідно, щоб дитина спала на рівному цупкому матраці, не сутулилася, правильно сиділа, займалася фізичними вправами, плаванням, повноцінно харчувалася. При виявленні порушень постави потрібна корекція викривлень хребта лікувальною фізкультурою. У дітей у зв'язку з їхньою високою активністю та рухливістю частіше, ніж у дорослих виникають розтягнення м'язів, забиття, травми хребців, спондилолістези (зміщення хребців). 
У разі правильного лікування більшість таких порушень і травм проходять без небезпечних наслідків, оскільки дитячий організм має здатність до швидкого відновлення. Болі в спині у дітей і підлітків характерні для таких серйозних патологій як юнацький остеохондроз та ювенільні спондилоартрити (спадкові аутоімунні захворювання) та пухлин (як доброякісних, так і злоякісних), які у дітей відзначаються набагато частіше, ніж у дорослих.

Для дітей особливо важливі профілактичні огляди для своєчасного виявлення проблем та їх кваліфікованого рішення. У медичному оздоровчому центрі Фортіс прийом здійснюють досвідчені фахівці — дитячий ортопед-травматолог, дитячий невролог, та ін. В нашому центрі проводяться індивідуальні та групові заняття ЛФК для дітей, дитячий масаж, з 12 років — заняття в залі кінезітерапії. У Харкові також існують дитячі спортивно-оздоровчі напрями для профілактики та лікування сколіозу.

Болі в попереково-крижовій області у дівчат і жінок часто бувають під час менструацій (це пов'язано з підвищенням м'язового тонусу матки). Болі в поперековій області у дівчат і жінок виникають при запаленні яєчників, кістах яєчників та інших гінекологічних захворюваннях.

Болі в спині відчуває більшість жінок під час вагітності. Головні причини таких болів: збільшення ваги, натягнення та надмірна напруга м'язів спини внаслідок збільшення розмірів живота, тиск збільшеної матки на судинні та нервові сплетення поперекової області. Для профілактики болів в спині під час вагітності (якщо немає протипоказань) потрібно регулярно займатися спеціальними фізичними вправами, робити легкий масаж спини (особливо попереково-крижової області), на пізньому терміні використовувати бандаж для зменшення навантаження на хребет. 

Болі в спині часто зустрічаються і після пологів. Перед пологами (через тиск плоду) і в процесі пологів розходяться кістки тазу і відсовується назад нижній відділ хребта, розтягуються м'язи і зв'язки попереково-крижової області, через що після пологів впродовж декількох тижнів можуть турбувати болі в спині. 

Надмірні потуги, тривалі пологи можуть викликати загострення остеохондрозу, появу міжхребцевої грижі, зміщення хребців. Якщо немає протипоказань, то після пологів треба якнайшвидше займатися фізичними вправами для відновлення сили м'язів спини і пресу. Лікарі центру Фортіс рекомендують спеціальні комплекси вправ також для грудних м'язів і плечової області, які захищають від маститу, покращують лактацію. Лікування міжхребцевої грижі в Харкові проходить під наглядом висококваліфікованих лікарів. 

У медичному оздоровчому центрі Фортіс розроблені програми для вагітих та відновлення в післяпологовий період, які включають вправи на різних реабілітаційних тренажерах, дошці Євмінова, ЛФК, суглобово-м'язову гімнастику, аеробні вправи; після пологів також заняття фітнесом, гімнастикою, вправи в залі на тренажерах —  як інтенсивні, так і пасивні. 

Болі в спині мають різний характер і можуть бути сильними і помірними, гострими (раптовими) і постійними (хронічними), різкими (пекучими, ріжучими, стріляючими) і тупими (що ниють, тягнуть). Болів можна позбутися без лікування (відпочинок, тепла ванна з ароматичними оліями), але є ряд тривожних сигналів, при появі яких необхідно звернутися до лікаря:

  • гострі та різкі болі;
  • тривалі болі будь-якого характеру;
  • болі та ін., що супроводжуються онімінням, неприємними відчуттями.

Діагностика та лікування больових відчуттів в спині

Діагностика причин болю в спині

Для діагностики причин болю в спині застосовуються клінічні (збір скарг, огляд), лабораторні (клінічні та біохімічні аналізи крові, ревмопроби та ін.) та інструментальні (рентгенографія, комп'ютерна томографія, магнітно-резонансна томографія, ультразвукове дослідження та ін.) методи дослідження. 

Що робити при болях в спині?

За даними медичної статистики в 80% випадків біль в спині не є ознакою серйозних і небезпечних захворювань і викликаний банальними причинами (гіподинамією, неправильним способом життя). 

Лікування больових відчуттів в спині

Больові відчуття — симптом певної патології, і лікування, в першу чергу, має бути спрямоване на боротьбу з основним захворюванням.

Одним з найбільш природних і ефективних методів, який дозволяє відновити функцію ураженої ділянки, є лікувальна фізкультура та кінезіотерапія із застосуванням спеціальних тренажерів, які використовуються у центрі Фортіс. Завдяки правильному і необхідному фізичному навантаженню відновлюється крово- і лімфообіг, покращується обмін речовин (енергетичний, білковий, мінеральний), відновлюється структура суглобів. Цей спосіб дозволяє в 70% випадків відновити функцію зв'язок, м'язів і суглобів та позбутися болів в спині.

Комплексні програми лікування і профілактики захворювань хребта і суглобів включають:

*Консультації ортопеда-травматолога/невролога *Діагностику на інноваційних тренажерах DAVID *Вправи на лікувально-реабілітаційних тренажерах *Сучасну апаратну фізіотерапію *Кинезіотерапію, ЛФК *Оздоровчий масаж *Лікувальні блокади та ін. 

Також для лікування больового синдрому застосовують:

  • знеболювальні та протизапальні лікарські засоби (диклофенак, ібупрофен, індометацин, парацетамол, анальгін) в пігулках і мазях);
  • зігріваючі та дратівливі мазі;
  • методи іммобілізації (іммобілізаційні пояси, корсети, коміри Шанца);
  • фізіотерапію (електрофорез, магнито-, фото-, фонотерапію, грязьове лікування та ін.);
  • акупунктура;
  • масаж;
  • мануальну терапію.

І тільки в 10 % випадків при больовому синдромі в спині потрібне хірургічне лікування.

Профілактика болів в спині

Профілактика больового синдрому в спині спрямована на усунення сприяючих чинників — порушення еластичності та функціональної активності м'язів, зв'язок і суглобів хребта та плечового пояса, профілактика включає підтримку нормальної ваги, постійну достатню фізичну активність, лікувальну фізкультуру, плавання. 
Для профілактики болів в спині лікарі центру Фортіс рекомендують:

  1. стежити за своєю поставою;
  2. використовувати зручний стілець або крісло, з високою спинкою і підлокітниками;
  3. спати на пружному ортопедичному матраці та низькій подушці;
  4. не робити різких рухів і поворотів шиї, корпусу тіла та попереку;
  5. стежити за своєю вагою;
  6. не піднімати тяжкості (більше 10 кг для жінок і 20 кг для чоловіків). Більшу вагу (до 20 кг жінкам і до 50 кг чоловікам) можна піднімати тільки в положенні лежачи.
  7. уникати тривалого перебування в одній і тій же позиції;
  8. вести активний спосіб життя;
  9. займатися фізичними вправами, спрямованими на зміцнення спинних м'язів;
  10. проходити регулярні медичні огляди 

Проте, якщо больові відчуття мають тривалий і зростаючий характер, рекомендується звернутися за кваліфікованою медичною допомогою! 

Діагностика та профілактика болів в спині, лікування сколіозу. Харків, пр-т Незалежності, 10. Нам можна довірити рішення проблем із здоров'ям. Чекаємо на Вас!